תחרות הטכנוראש 2015 הרימה עוגן

מפגן ביצועים מרהיב של סירות המונעות בכוח הגומייה התקיים במסגרת התחרות שהוקדשה השנה לאנרגיה ירוקה.

מאת: קרן-אור גרינברג

11053707_832431890127773_7317561072951460247_n
תחרות הטכנוראש היא תחרות המתקיימת אחת לשנה, ובה מתמודדים המשתתפים באתגרים במטרה לזכות ביוקרה עולמית ופרסים יקרי ערך. האתגר שהוצב השנה ברוח אנרגיה ירוקה הוא השטת כלי שייט המונע מכוח גומייה משרדית פשוטה. סירות מוּנעות-גומייה, שנבנו מראש על ידי המתמודדים, יידרשו לשוט לאורך 8 מטרים, לעגון באמצעות מגנט ולירות סילון מים לתוך משפך ממרחק של שלושה מטרים, כל זאת בזמן הקצר ביותר.

10644949_836993003004995_6123217515151545757_n
תמונה של משתתפים מתחרות "הטכנוראש 2015 הרימה עוגן " צילום: יוליה פבלוב

בצהרי יום ד', 17.6.2015 נערך בלב קמפוס הטכניון גמר תחרות טכנוראש Gumpool – 2015, ולכבודו הוקמה בריכה ייעודית בשטח 72 מ”ר, בה התחרו 14 הקבוצות שעלו לשלב הגמר מתוך 46 שניגשו אליה.  בין המתחרים השנה סטודנטים ובוגרי הטכניון, תלמידים מתיכון באקה אל-גרבייה והקבוצה שזכתה בתחרות בשנה שעברה – ישי צימרמן בן ה-82 מקיבוץ עין חרוד יחד עם בנו ועם חתנו, רונן אצילי, שהשיטו הפעם את הספינה  Endurance, הקרויה על שם ספינת המפרשים שיצאה לאנטארקטיקה בשנת 1914. לתחרות נערכות הקבוצות במשך שבועות רבים, ואירוע הגמר נחשב לאחד מאירועי השיא בשנה האקדמית.

צילום: יוליה פבלוב
תמונה של משתתפים מתחרות "הטכנוראש 2015 הרימה עוגן " צילום: יוליה פבלוב

 

הפתרונות נבחנו ע"י צוות מדענים ומהנדסים בכירים, ע"פ מדדים הנדסיים מוגדרים ובסוף תחרות מפתיעה ומרתקת, ולאחר התלבטות ארוכה, החליטו השופטים להעניק את המקום הראשון לשתי קבוצות. כל אחת מהן תזכה בפרס של 7500 שקל.
חברי קבוצת “סמיילי” הם הסטודנטים מרינה מינקין מהפקולטה למדעי המחשב, וסילי ויטצ’בסקי מהפקולטה להנדסת חשמל ומיכאל פוזבסקי מהפקולטה להנדסת מכונות. “עבדנו עם שבשבת שדוחפת את המים אחורה, ולפי החוק השלישי של ניוטון המים דוחפים חזרה את הסירה,” הסביר פוזבסקי. “כדי לצמצם את הגרר במהלך השיט בנינו מנגנון שמוריד למים את משאבת ההשפרצה רק בסוף השיט.”

הקבוצה השנייה שזכתה במקום הראשון כוללת את הילה שמואל ואיתי מנגל, סטודנטים מהפקולטה למתמטיקה שפיצחו את סוד המהירות. חברת הקבוצה הילה שמואל, הלומדת פיזיקה-מתמטיקה במסגרת תוכנית המצוינים של הטכניון, הסבירה כי “המדחף יושב ישירות על הגומייה וכך נחסך חיכוך, ומיקומו בחזית הסירה מביא לכך שהסירה מתרוממת וכך גם החיכוך עם המים קטן.”

במקום השלישי זכו יאיר גרפונקל וחברתו אור אורון, שניהם ממשגב, שעבדו על הפרויקט במשך חודשיים. הוא סטודנט בפקולטה להנדסת מכונות בטכניון והיא בוגרת המסלול לתקשורת חזותית בויצו. “זה לא אומר שאני הייתי אחראית על העיצוב,” היא אומרת. “עשינו הכל ביחד, גם בתכנון וגם בביצוע.” השניים השתמשו בצינורות ביוב כמצופים משני צדי הסירה, מדחף פלסטיק גדול ואדום שיוצר בחיתוך לייזר, וגביע לבן. “בעיקרון זה היה אמור גם לירות קונפטי, אבל הפיצ’ר הזה לא עבד,” הם אומרים.

ממשיכים מסורת של 13 שנים

תחרות “טכנוראש” הינה תחרות הנדסית- יצירתית המתקיימת זו השנה ה-13, לזכרו של ההוגה והמייסד שלה, ניב-יה דורבן ז”ל, אשר יזם ואירגן את שתי התחרויות הראשונות – ה"ביצקופטר", בשנת 1997 וה"נרמוביל" בשנת 1999, ובכך התווה דרך לתחרויות טכנוראש. התחרות והפרסים ממומנים על ידי ד”ר רוברט שילמן (“ד”ר בוב” בפי כל), שהשתלם בטכניון.
ניב-יה, סטודנט ובוגר מצטיין של הטכניון, היה קצין בצה”ל כאשר נרצח על ידי שודד ברחוב שקט בתל אביב בחודש מארס 2003.  ניב-יה (הדס) דורבן ז"ל, בן רחל ודוד, פיתח עוד בתקופת התיכון אהבה לעולם התעופה, תחום הרובוטיקה, והתעמק בהמצאות מיוחדות ופטנטים. הוא התקבל להנדסת אווירונוטיקה וחלל בטכניון, במסגרת העתודה האקדמית, כיהן כנציג הסטודנטים וחבר ועד הפקולטה, חבר מערכת וכתב בעיתון הסטודנטים "קולי", כתב ושיחק בתיאטרון הסטודנטים. עבד למחייתו כנגן, במתן שעורים פרטיים וכמדריך בכיר לטיסנאות. עם תום לימודיו התגייס לצבא וסיים קורס קצינים והשלמה חיילית כקצין מצטיין. במקביל לשרותו בענף תיכון אווירונוטי בחיל-האוויר החל את לימודי תואר שני בטכניון והמשיך בפעילות חברתית קהילתית במסגרות התנדבותיות שונות. פרוייקט הנדסי אותו הוביל ניב-יה בצבא נבחר לעבודה מצטיינת בחיל-האוויר לתקופה 2000-2001, וניב-יה עצמו נבחר לקצין מצטיין לתקופה 2001-2002.

ניב-יה הותיר אחריו בכתובים שפע של רעיונות וחלומות לעתיד, כולל רשימת אתגרים לתחרויות טכנוראש, ומחשבות לכתיבת ספרים. חבריו אומרים כי "יש זמן ויש 'זמן ניב-יה'… אף אחד מאתנו לא יודע מה זה בדיוק מיצוי החיים, אבל נדמה היה שניב-יה יודע בדיוק".

שנים לאחר התחרות הראשונה שיזם ניב-יה, תחרות "טכנוראש" ממשיכה לחדש, להפתיע ולאתגר את הסטודנטים והקהל הרחב המוזמן להשתתף בה, ושומרת על חזונו של ניב-יה דורבן חי יותר מאי פעם.

לפרטים נוספים בקרו באתר התחרות הרשמי, או בעמוד הפייסבוק.