פרויקט התנדבות=זכאות חורף 2016-2015

צוות פרויקט זיהום האוויר :
הצוות מורכב מסטודנטים מרחבי העולם , מסין ,רוסיה, יפן צרפת וישראל , כמעט כל סטודנט בצוות מדבר שפה שונה , זה ממש מגוון , דבר שמוסיף אווירה מעניינת , האוספת מגוון תרביות ודעות !
הצוות קיבל בהתחלה בלון הממריא לאוויר לגבהים ספציפיים , מטלתם הייתה למצוא נתונים על מרכיבי האוויר בעזרת חיישנים בזמן ובגובה מסוים .
על מנת לקבל נתונים הגיוניים המשקפים את מרכיבי האויר ,על הקבוצה היה דרוש להתייחס למספר פרמטרים :

  1.  להחליט באיזה חיישנים להשתמש – פילוג גודל החלקיקים באוויר מתפלג בצורה רחבה , על מנת לבדוק חלקיקים מסוימים , שנחשבים כמזהמים , צריך לבחור את סוג החיישן המתאים שקולט גודל החלקיק המבוקש .
  2. היכן למקם את הבלון – מיקום הצבת הבלון תלוי באיזה מקור זיהום חוקרים , בדיקת הזיהום במרחק מסוים מהמקור מהווה מדד להתפשטות המזהם והשפעתו על איכות האוויר .
  3. כיצד לנפח אותו ולייצב אותו באוויר – יש לייצב את הבלון במקום עמיד לרוחות חזקות ולגשמים .

הקבוצה הצליחה לקבע אלו חיישנים מתאימים לפרויקט , ואיך להוציא נתונים ולערוך קבצים ממוחשבים לתוצאות אשר התקבלו .
בהמשך , הצוות יחליט איפה למקם את הבלון , על מנת לבחון את מידת התפשטות הזיהום כתלוי בגובה והשפעתו על איכות האוויר .

אולם, עקב הזמן הקצר והצפוף ( תקופת עבודה של סמסטר ) הקבוצה התקשתה למצוא גוף חוקי שיאשר את ביצוע הפרויקט בשטחה (הצבת הבלון). עם זאת, בסוף הצליח הצוות להגיע להסכם עם בתי ספר כדי להתחיל בניסוי .
על פי דברי שמואל – רכז הצוות : " אווירת עבודה קבוצתית נחמדה וכיפית , פרויקט מדעי מאתגר , במיוחד לחקר מה אנחנו באמת נושמים " .

בסמסטר הבא הפרויקט אכן ממשיך ויוצא לשטח !

 

 

צוות לימוד : 

חברי הקבוצה , ממגוון פקולטות , לא הכירו אחד את השני לפני הפרויקט , אבל בכל זאת הם הצליחו לקיים פעילות חינוכית-מדעית בשלומתה בתוך סמסטר וליישם אותה בבתי ספר , ובנוסף להנות מאווירה קבוצתית כיפית !
כדי לשמור על איכות הסביבה אפשר למצוא פתרון הנדסי – טכנלוגי לבעיות מסוימות , דעת הקבוצה היא שונה , אם כל תושב עושה מאמץ קטן לשמור על איכות הסביבה , אז יש המון כוח שניתן להשגה ע"י הגברת המודעות הסביבתית , שמאפשר לנו להנות מאיכות סביבה מעולה .
על פי דברי אלון – רכז הצוות : "לא צריך מכונה מטורפת שתמיין את כל הזבל , לחילופין כל תושב יכול למיין בעצמו ".
המטרה של הפרויקט הייתה להעביר מודעות סביבתית לילדים , הקבוצה החליטה להתעסק עם תלמידים בגיל 12, שהם מספיק בוגרים בשביל להבין את החשיבות של הנושא , ומספיק צעירים כדי שיהיה נוח לקבוצה להשפיע עליהם בצורה יעילה יותר תוך הרצאה של שעתיים .

אלון : "ממש כיף לקיים פרויקט בשלומתו , עבודה קבוצתית כיפית שיוצאת דופן מלמידה לקורסים אחרים , מרגיש ממש טוב לתרום , לבוא לטכניון ולעשות משהו מחוץ לאווירת הטכניון שהתרגלנו עליה , משהו יותר ללב ולנשמה . "