נופי מעבדה – מראות בעין המיקרוסקופ

תערוכה חדשה ומסקרנת מוצגת בגלריה החדשה, במבואה לספרייה המרכזית ע"ש אליישר, בקמפוס הטכניון, תחת השם: "נופי מעבדה- מראות בעין המיקרוסקופ".

מאת: קרן-אור גרינברג

 29 צילומים מרהיבים שהתקבלו באמצעות מיקרוסקופים מסוגים שונים מציגים את מחקריהם של חוקרים מהטכניון  העוסקים בתחומי מחקר מגוונים של מדעים מדויקים, מדעי החיים, הנדסה ורפואה, ביניהם: חתן פרס נובל לכימיה לשנת 2011, פרופסור דן שכטמן, חתן פרס ישראל לשנת תשע”ד פרופסור מחקר מוטי שגב ונשיא הטכניון פרופ' פרץ לביא ופרופ' לינה לביא.

כשצופים בתערוכה, נדמה שנמצאים בתערוכת צילומי טבע. אולם, חלק מהצילומים  הם תוצר של מחקרים חשובים בתחומים שונים. הצילומים לא נלקחו מלכתחילה עבור מטרה אומנותית אלא כחלק מתהליך המחקר, ודווקא שילובם יחד, זה לצד זה, מדגישים עד כמה הטבע והמחקרים שלובים זה בזה. יצירתו של פרופ' שכטמן אשר משתתפת בתערוכה, בשם "גלקסיה" היא העבודה שזיכתה אותו בפרס נובל לכימיה.

 המבקר בתערוכה יזהה במבט ראשון דימויים מהטבע, כמו עץ בשלכת, פרח או נוף סוריאלסטי. אולם, בקריאת הכיתוב המתלווה לכל תמונה, מגלה המבקר שתמונות הנוף הן בעצם משהו אחר, שונה ולא צפוי.אף לא אחד מהתצלומים הללו אינו מציג נופים ממשיים בעולמנו, אלא מבט מעמיק וקרוב אשר צולם באמצעות מיקרוסקופ. אוצרת התערוכה, ענת הר-גיל, מספרת: "התבוננות דרך עדשת המיקרוסקופ, כחלק משיטת מחקר, חושפת פרטים זעירים שלא ניתן לראותם בעין בלתי מזוינת ומאפשרת לחוקרים להגיע למחוזות המיקרו והננו. עולמות נסתרים של בעלי חיים זעירים, גבישים, תאי גוף, חיידקים ונגיפים ואפילו מולקולות ואטומים יחידים נחשפים בצפייה באמצעות המיקרוסקופ. יחד עם זאת, קיים יקום מקביל קסום ושובה לב, הסמוי מעין הצופה. עולם האסתטיקה. עולם מרתק זה שימש מקור השראה לתערוכה "נופי מעבדה".  העבודות מוצגות כפי שהתקבלו ונעשתה עליהן צביעה אומנותית בלבד. במקרים מסוימים העבודות התקבלו צבועות כחלק משיטת המחקר. "נופי מעבדה" מאפשרת הצצה נדירה אל עולם שלם המסתתר במעבדות המחקר השונות של הטכניון, אולם אין לשכוח שמעבר ליופיין של התמונות המוצגות בתערוכה, הן קודם כל בעלות ערך מדעי".

אוצרות, עיצוב ועיבוד אמנותי: ענת הר-גיל

מיקרוסקופים הנכללים בתערוכה זו:

מיקרוסקופ אור

החישה מתבצעת באמצעות קרני אור. מכיל מערכת עדשות ויוצר תמונה מוגדלת של הדגימה הנצפית. בקבוצה זו נכללים:

  •     מיקרוסקופ אופטי
  •     מיקרוסקופ אופטי פלואורסנטי
  •     מיקרוסקופ פלואורסנטי בינקולרי
  •     מיקרוסקופ אפי-פלואורסנטי
  •     מיקרוסקופ פאזות

 Petals_

'עלי כותרת', צולם במיקרוסקופ פלואורסנטי

מיקרוסקופ קונפוקלי

החישה מתבצעת באמצעות קרני לייזר. קרני הלייזר סורקות את הדגימה כפונקציה של עומק שדה, והמידע נאסף ומוצג בצורה של דימות תלת מימדי.בקבוצה זו נכללים:               

  •     מיקרוסקופ קונפוקלי
  •     מיקרוסקופ קונפוקלי פלואורסנטי

Sea_depths_

'מצולות הים', צולם במיקרוסקופ קונפוקלי

מיקרוסקופ אלקטרונים סורק

קרן מפוקסת של אלקטרונים סורקת פני שטח של דגם וגלאים אוספים אלקטרונים הנפלטים מהדגם על מנת לייצר תמונה. בקטגוריה זו נכללים:

  •   מיקרוסקופ אלקטרונים סורק בעל כושר הפרדה גבוה
  •   מיקרוסקופ אלקטרונים סורק בטמפרטורות נמוכות

 

מיקרוסקופ אלקטרונים חודר

קרן מקבילה או מפוקסת של אלקטרונים עוברת דרך דגם דק, והאלקטרונים נאספים כפנקציה של זוית הפיזור, דהיינו התאבכות, קונטרסט פאזות, וקונטרסט המבוסס על שינוי צפיפות או עובי הדגם. המיקרוסקופ היחיד בישראל שכולל תקיון אברציות נמצא בטכניון, והוא בעל כושר הפרדה של 0.07 ננומטר.

מיקרוסקופ כוח אטומי 

כוחות משיכה או דחיה בין מחט חדה ופני שטח של דגם נמדדים כפונקציה של מיקום תוך כדי סריקת פני השטח.  התוצאה היא טופוגרפיה תלת מימדית של הדגם, או לחילופין מפה של תכונות פיסיקליות של פני השטח.

Created by Digital Micrograph, Gatan Inc.

'שדה', צולם במיקרוסקופ אלקטרונים סורק בעל כושר הפרדה גבוה

Bouquet_of_Roses

'זר ורדים', צולם במיקרוסקופ אלקטרונים סורק