מהנדסים ללא גבולות: התערוכה

תערוכה חדשה שמוצגת בגלריה בכניסה לספרייה המרכזית ע"ש אלישר בטכניון, חושפת את פעילות ארגון "מהנדסים ללא גבולות", סניף הטכניון לאורך השנים, ברחבי העולם ובמדינת ישראל, ומציגה את מעורבותו של הטכניון למען מדינות מתפתחות. מומלץ לבקר!

מאת: קרן-אור גרינברג

דמיינו חיים ללא אפשרות לשתות מים נקיים מהברז או מגורים ללא מערכת ביוב תקינה. תנאי תברואה והיגיינה נתפסים כמובנים מאליהם בכל מדינה מערבית, אולם חוסרים אלו אינם מנת חלקם רק של תושבי מדינות עולם שלישי. גם בישראל ישנם ישובים הסובלים ממחסור זה. כששומעים את זה, נחרדים. בעידן בו החדשות הן סביב השעון, משברים הומניטריים הפכו גם הם לחלק עצוב, אך קיים בחיינו. על מנת להתמודד עם משברים אלו ולנסות למצוא פתרונות להטבת איכות החיים, פועל ארגון מתנדבים בינלאומי בשם "מהנדסים ללא גבולות", המתמקד בתהליכי פיתוח  קהילתיים-סביבתיים  בני-קיימא בשיתוף עם קהילות מתפתחות ברחבי העולם.

מישראל באהבה

הסניף הטכניוני הוא אחד מתוך 300 סניפים של הארגון העולמי "מהנדסים ללא גבולות" בכ-47 מדינות. הארגון העולמי נוסד בשנת 2002, על ידי פרופ' ברנרד אמדאי מאוניברסיטת קולורדו בארצות הברית, והסניף בטכניון  הוקם 6 שנים לאחר מכן, על ידי פרופ' מרק טלסניק מהפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית. מאז  נוסדו סניפים ישראלים נוספים. הסניף בטכניון מרוכז על ידי יעל מיוחס ואורית אבירם ומונה כ-50 מתנדבים פעילים ובהם סטודנטים, חברי סגל, בוגרים ואנשי מקצוע חיצוניים.

תערוכה חדשה מוצגת בגלריה בכניסה לספרייה המרכזית ע"ש אלישר בטכניון, החל מחודש יוני 2015 ומפנה את אור הזרקורים לפעילות הנפלאה של מתנדבי סניף בטכניון לאורך השנים ולשותפויות שנרקמו בישראל, נפאל ואתיופיה.

נפאל 2009
נפאל 2009, סטודנטים מהטכניון בדגם כיפה ליצירת ביו-גז

צילומי התערוכה, אותה אוצרת ענת הר-גיל, מתעדים את תהליך העבודה של המתנדבים הישראליים, אשר מבוסס על יצירת שותפות עם קהילה מקומית. המתנדבים דואגים לקיים מעורבות פעילה עם חברי הקהילה, החל בהחלטה על שיתוף הפעולה, דרך תהליך העבודה ועד לליווי ארוך טווח של הפרויקט. המתנדבים מבקרים בקהילות ויוצרים קשרים עם התושבים, עם המנהיגים ועם עמותות מקומיות. במהלך השהייה בקהילות המתנדבים לומדים את אורח החיים המקומי, מנסים להבין את הצרכים ואת האתגרים, ויחד עם חברי הקהילה מעלים רעיונות לשיפור איכות חיי התושבים. הפתרונות המוצעים משלבים ידע הנדסי יחד עם שימוש בחומרים מקומיים ושימוש בטכנולוגיות פשוטות.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAהתערוכה בנויה כך שכל קיר מייצג אחת מהשותפויות בהן היה מעורב סניף הטכניון.לצד הצילומים של הסטודנטים המתנדבים וההסברים אודות הפעילויות, משולבים בתערוכה פריטים מתוך הפרויקטים עצמם שהוקדשו לפתרונות אנרגטיים, ביניהם:

 

  • כפרי בדואים בנגב, ישראל  – חימום סולארי
  • מסקלה כריסטוס, אתיופיה – אספקת מים
  • ישראל –  אנרגיית רוח

בנוסף לפעילות הנדסית מאתגרת, לפעילותם  של מתנדבי הארגון יש חשיבות חינוכית וחברתית רבה. המתנדבים לומדים על היבטים גלובליים בתחום הפיתוח דרך הכרות עם התרבות המקומית. בהציעם פתרון לצורך מסוים, המתנדבים לומדים להתייחס להיבטים חברתיים, תרבותיים, סביבתיים, חינוכיים וכלכליים.

תרומת הטכניון למדינות מתפתחות – שליחות היסטורית

פעילות "מהנדסים ללא גבולות" החלה אמנם בעשור האחרון, אך עוד בשנות ה-50, התגייסה הנהגת הטכניון לרתום את המחקר המדעי והטכנולוגי למען צרכי השעה בהגנה ופיתוח משק המדינה הצעירה וקליטת גלי העלייה, בזכות מחקר בתחומי טכנולוגיות מזון, מדעי הקרקע והמים, טכנולוגיות השקייה, התפלת מים, פיתוח חקלאי, בנייה באקלים מדברי, שיטות מיכון וניהול  מתקדמות ועוד.

הטכניון יצר בכך מומחיות וגישה חדשנית בסוגיות שהעסיקו מדינות מתפתחות רבות, שזכו אף הן לעצמאות בתקופה זו ונדרשו לפיתוח מהיר של תשתית מדעית, אקדמית וחקלאית. חברי סגל הטכניון הוזמנו לעמוד בראש מוסדות מדעיים, לפתח תוכניות לימודים, להקים מעבדות ולייעץ לממשלות באסיה, אפריקה ואמריקה הלטינית.

20

בטכניון התקיימו לאורך שנות ה-60 שורת כנסים בינלאומיים למלחמה ברעב, לטכנולוגיות מים, לפיתוח כפרי, בנייה וייצור מזון והוקם המרכז לחקר הבנייה הכפרית. הטכניון פיתח תוכניות לימודים אקדמיים והכשרה לסטודנטים ממדינות מתפתחות ופתח שעריו למאות סטודנטים ממדינות אפריקה, אסיה ודרום אמריקה. חברי סגל הטכניון יצאו לשליחויות מטעם מש"ב – הארגון לשיתוף פעולה בינלאומי במשרד החוץ וכן הובילו משלחות מטעם אונסק"ו וארגון המזון של האו"ם.

סטודנטים ובוגרי הטכניון יצאו להתנדב, ללמד ולעבוד מאז במדינות מתפתחות רבות במסגרות שונות. התערוכה המוצגת בטכניון מכבדת מעט מהפעילות הוולנטרית הענפה הזו, ומעוררת השראה ברבים מאיתנו, להמשיך לצעוד בדרך זו, ולהשפיע על העולם, צעד אחר צעד.

לעידכונים עקבו אחר דף האיוונט בפייסבוק של התערוכה או בקרו באתר

לפרטים נוספים ותיאום הדרכות: ewb.technion@gmail.com